Holnap munkaszüneti nap, ünnep lesz.
Kinek, mit jelent? Mit is ünneplünk?
Ünneplünk-e manapság egyáltalán?
Ha megtartjuk az ünnepet, kivel osztjuk meg ezt az élményt?
Az ünnepeinknek külön-külön, önálló történetük van.
Nézzük, hogy milyen ünnep is augusztus 20-a? Egyáltalán hogyan is nevezzük?
Gyermekkoromban alkotmány ünnepe volt, délelőtt tisztavatás a Kossuth téren, a Dunán vízi parádé, majd este a fénypont a tűzijáték a Gellérthegyről. Már akkor turisztikai attrakciónak számított, sokan utaztak fel vidékről, hogy megnézhessék. Akkoriban megtelt emberekkel a pesti Duna part, és a hidakon is sokan tolongtak, élvezték a látványt. Emlékszem, hogy én szinte soha nem mentem le a partra. A konyhaablakunk a hegyre nézett, láttuk onnan a Szabadság-szobrot, és természetesen a tűzijátékot is.
De hogy nevezték korábban?
A második világháború előtt szinte egységesen a Szent István-nap volt használatban. Különben már az Aranybulla (1222.) rögzítette a szent király ünnepének megtartását. Az ünnep történetének fontos mérföldköve az 1771-es esztendő. Ekkor került Mária Terézia közbenjárásával Budára a Szent Jobb, amelyet korábban Székesfehérvárott őriztek és ahonnan tisztázatlan körülmények közepette 1541-után eltűnt, majd 1590-ben Raguzában került elő.
Tehát Mária Terézia idejében hozták Budára, és 1771-től augusztus 20-a Szent István ünnepe, katolikus ünnep, körmenettel. A pontossághoz tartozik, hogy 10 évig tiltották a körmenetet a szabadságharc leverését követően.
1891-ben nyilvánították munkaszüneti nappá, majd az 1900-as évek elején az aratóünnepségek újraélesztésével gazdagodott ez a nap.
Az addig egyértelműen katolikus ünnep a Horthy-rendszer idején vált nemzeti ünneppé, 1926-tól már Szent István-hetet rendeztek és a következő évben tűzijátékkal színesítették a kínálatot.
1948-tól új fejezet indult, nevezik ezt a napot. Majd 1949-től hivatalosan az alkotmány napjának (népköztársaság napja) hívják. 1950-ben ismét betiltják a körmenetet, amelyre legközelebb csak 1989-ben nyílik lehetőség.
Az elmúlt évek történéseire már mindenki emlékszik, különösen 2006-ra, a szomorú következményekkel záródó, vihar tépázta ünnepre.
Elgondolkodtam azon is, hogy nem elég jól megszervezni ezt vagy bármely ünnepi műsort, hanem legalább olyan fontos, hogy a falu lakói értesüljenek róla. Hívogassuk őket, hogy megoszthassuk egymással az ünnep örömét.
Mit kívánunk egymással megosztani? Most hol tartunk?